Euritmi ve Biyografi Semineri / 26-27 Nisan 2014

yazan ESDD

Seminerimiz, doçentlerimiz Roberto Pellacini ve Ulla Middelkamp’ın katılımıyla gerçekleşecektir. Roberto Pellacini ile “Eurythmie” ve Ulla Middelkamp ile “Biyografi Çalışması” konuları ele alınacaktır.

Roberto Pellacini: Felsefe ve Eurythmie eğitimi aldı. 33 yıldır Hamburg’da çalışıyor. Öğrencileriyle birlikte çeşitli Eurythmie gösterileri sahneledi, son olarak da Mısır piramitleri önünde. Evli ve üç çocuğu var.

Eurythmie

Eurythmie kavramı Grekçe “güzel ritim” anlamına gelir. Burada “güzel” dış güzellik olarak değil, daha çok “uyumlu”, içle dışın birlikte uyumlu titreşimi ve tınlaması anlamındadır.

Eurythmie bir devinim sanatıdır, dilde ve müzikte yaşayanın dışa vurulmasıdır. Pedagojide, sahnede, iş yaşamında ve tıpta uygulanır. 20. Yüzyılın başlarında felsefeci ve bilim insanı Rudolf Steiner tarafından, bu devinim sanatını öğrenmek ve uygulamak isteyenlerle birlikte 1908 – 1925 arası geliştirilmiştir.

Dil ve müzik Eurythmie’nin temeli, yani malzemesidir. Özellikle ünlü ve ünsüz harfler, ses ve tını olarak alınır ve bu dilsel elemanların oluşturulmasının organizmaya ve bedensel işlevlere etkileri araştırılır ve devinimlerle dışa vurulur.

Paracelsus, her insanın “içsel bir doktoru” vardır derken, insandaki bu canlı ve yenileyici güçlere işaret ediyordu. Eurythmie de sürekli akış halinde olan ve tüm ses ve tınıların geniş yelpazesinin izdüşümleri olan bu yaşam güçleriyle çalışır.

Toprak, su, hava ve ateşin canlılık güçleri olarak yaşamda yarattıkları kuvvet devinimleri ile her gün uygulanan canlı Eurythmie, dünyayı, yaşamı ve kendimizi yaşayarak deneyimlememiz sayesinde bizlere bedensel, ruhsal, tinsel sağlık kazandırır. Tıpkı bir çiçeğin bir günde en güzel haline gelememesi ve zamana ihtiyacı olması gibi, Eurythmie’nin düzenleyici ve uyumlayıcı etkileri ancak belli bir süre sonra fark edilir. Beden ve ruhun bu düzenli ve ritmik uygulamaların zamanla alışkanlığa dönüşmesiyle nasıl zenginleştiğini, bu seminerlerimizde uygulayarak öğrenmek ve yaşamak istiyoruz.

Ulla Middelkamp: Almanya’daki çeşitli Waldorf Seminerlerinde doçentlik yapmaktadır.  0-3 yaş çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı, erişkin eğitimi uzmanı olarak Dortmund’daki  ‘Institut für Bildung und Beratung’da (Eğitim ve Danışmanlık Enstitüsü) çalışmakta ve burada Oyun Grubu oluşturma, Çocuk Bakıcısı ve Bakıcı Anne yetiştirme gibi konularda ders vermektedir. 1946 doğumlu, 2 oğlu, 1 kızı ve torunları var.

Seminer Programı

26-27 Nisan 2014 (Cumartesi-Pazar)

09.30 – 11.00     Roberto Pellacini (Eurythmie) Asrın Can Akalın (Piyano) / Piyanolu sınıfta

11.00 – 11.15       Ara

11.15 –  12.45      Ulla Middelkamp  – Biyografi Çalışması / 8A Sınıfı

12.45 – 14.15     Öğle yemeği

14.15-  15.30       Roberto Pellacini (Eurythmie) Asrın Can Akalın (Piyano) / Piyanolu sınıfta

15.30 – 15.45      Ara

15.45 –  18.00     Ulla Middelkamp – Biyografi Çalışması / 8A Sınıfı

Detaylı bilgi için:

Birgül Taştan Meriç: (0532) 385 11 51 / birgultastan@gmail.com

Derya Şimşek: (0505) 811 95 52 / deryasimsek73@hotmail.com

Bunlara da göz atın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.