Martin KLIEWER kimdir

yazan ESDD

Doğumu 1956, Frankfurt / Main, Almanya.

İlk ve orta eğitimini Frankfurt ve Bochum’da Waldorf okulunda aldı.

Askerlik görevini, Brachenreuthe’de Bodensee gölü kıyısındaki bir zihinsel engelli çocuk yurdunda ve Stuttgart’daki bir yaşlılar evinde sivil hizmetli olarak yaptı. Köln Üniversitesinde Özel Eğitim Pedagojisi okudu. Daha öğrenciyken kaynaştırma amaçlı bir Genç Tiyatro Grubu kurdu ve tatillerde de bu çalışmaları sürdürdü.

1983 yılında öğrenimi bitti ve Hamburg’daki Haus Mignon’da Şifalı Pedagoji ve Erken Destek Enstitüsünde ayaküstü tedavi merkezinin yönetimini üstlendi.

Çocuk ve Gençlik Terapi Merkezini kurdu, Haus Mignon’da kaynaştırma amaçlı tatil gezileri düzenlemeye başladı.

1992 kaynaştırmaya yönelik çocuk ve gençlik sirki projesi olan CİRCUS MİGNON’u kurdu.

1995 yılında artık evde yaşayamayacak olan çocukların ve gençlerin geçici olarak bakımı ve korunması amacıyla Mignon Çocuk Evini açtı. Burada kurduğu birlikte yaşam grubunda, ailesiyle beraber yaşamaya başladılar.

1997 yılında Martin Kliewer Circus Mignon yöneticisi olarak gençlerle birlikte Hamburg Nienstedten’deki Elb Sarayı eski bira fabrikasında 10 ülkeden 700 çocuğun katıldığı uluslararası büyük bir festival düzenledi.

1998 yılında Circus Mignon’dan 4 gencin katılımıyla, çadır kiralama ve ikram hizmeti sunulan toplantıları yürütmek amacıyla Clowns+Co. Martin Kliewer und Partner GbR proje şirketini kurdu.

Sylt adasındaki Wenningstedt kasabası için iki aylık yaz kültür projesi InselCircus tasarısını geliştirdi ve yürüttü. Bu AdaSirki projesi, büyük başarısı dolayısıyla o zamandan beri Temmuz ve Ağustos aylarında devam etmektedir. Tatile gelen çocukların birlikte etkin olabilecekleri bu sirk dışında, uluslararası gençlik sirk grupları burada günlük gösteriler yapabilmektedir. Ayrıca ev yemekleri yapan bir çadır lokantası da bulunmaktadır.

2006 yılında Hamburg-Iserbrook’da bahçeli eski bir villayı kiralayarak, okul binası ve sabit bir sirk çadırıyla Mignon Sirk Okulunu kurdu, Mignon CircoRante ve Mignon atölyelerini hayata geçirdi.
22. Mayıs 2010’da Eğitim Sanatı Dostları Derneği için bir Şifalı Pedagoji Semineri yapmak üzere İstanbul’a geldi ve Sirke ait bir film de gösterdi.

Martin Kliewer 8. Ocak 2016 tarihinde vefat etti. Euritmi doçentimiz Roberto Pellacini kendisini ziyarete gittiğinde, taziye defterine ESDD adına, kendisine şükran duygularımızı ve üzüntümüzü belirten cümleler yanında hem Rudolf Steiner’in Efes Meditasyonu ile ilgili deyişini Türkçe olarak hem de Mevlana’nın bir şiirinin Friedrich Rückert tarafından yapılan Almanca çevirisini aktardı.

Efes Tapınak İnisiyasyonunda dillendirilen Mantra

Sen dünyadan filizlenmiş ışık varlık,
Güneş’ten kuvvet alan Ay’ın yetkisindeki,
Mars’ın yaratıcı çınlamasının armağanlar verdiği,
Ve Merkür’ün kanatlarıyla uzuvlarını devindirdiği
Seni aydınlatıyor Jüpiter’in nurlandıran bilgeliği
Ve sevginin taşıdığı güzelliği Venüs’ün –
Satürn’ün kadim tinsel-içselliği seni,
Uzamda varoluşa ve zamanda gelişime kutsasın!
Rudolf Steiner

 

Taş olarak ölmüştüm, bitki oldum.
Bitki olarak öldüm ve hayvan oldum.
Hayvan olarak öldüm, o zaman insan oldum.
Öyleyse ölümden korkmak niye?
Hiçbir sefer kötüye dönüştüğüm,
Ya da alçaldığım görüldü mü?
Bir gün insan olarak ölüp,
ışıktan bir yaratık,
rüyaların meleği olacağım.
Fakat yolum devam edecek,
Allah’tan başka her şey kaybolacak.
Hiç kimsenin görüp duymadığı birşey olacağım.
Yıldızların üstünde bir yıldız olup,
Doğum ve ölüm üzerinde parlayacağım.
Mevlana Celaleddin Rumi

Bunlara da göz atın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.